Hrdinovia a azda i svätí

Autor: Adam Takáč | 6.10.2013 o 19:20 | (upravené 6.10.2013 o 20:35) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  400x

Nie je to o tých druhých. Je to aj o nás. Nemusí to čakať len na vyvolených, známych a mocných, ale na každého z nás. A možno skôr na tých zdanlivo malých a slabých. Veľký príbeh...

Keď čítam a počúvam ten, čo sa spája s osobou Silvestra Krčméryho, ktorý prednedávnom opustil svet, napĺňajú ma dva druhy neobyčajného úžasu. Prvý vyvoláva nesmierne fascinujúci obdiv nad statočným, vytrvalým a duševne veľkým človekom, ktorému patrí obrovské uznanie za to čo na tejto Zemi vykonal. Ten druhý vo mne v rámci reakcie na túto skutočnosť budí snáď rovnako veľký pocit hanby a znechutenia nad tým, ako málo sa mu tohto patričného uznania dostalo. Ako málo som i ja sám o ňom donedávna vedel a aké minimum dostávajú ľudia tohto „druhu“ aj z historického vyjadrenia obdivu a úcty. Lekár, spoluzakladateľ podzemnej cirkvi, ktorý bezpodmienečne vzdoroval väzenskému násiliu a bojoval za svoje kresťanské presvedčenie. Silvester Krčméry menil svet vôkol seba. A v podstate nato nepotreboval nič mimoriadne. Menil ho svojou jednoduchosťou spočívajúcou ale v neľahkom a ustavičnom vyjadrovaní lásky. Nepotreboval však oslovovať tých vysoko postavených, naopak skláňal sa k tým najnižším. Za svoju činnosť a snahu žiť svoj pravý kresťanský život si pretrpel takmer štrnásť väzenských rokov. Nebrzdiacou dôverou a vytrvalosťou prameniacou v zrastajúcej láske odolal krutosti neľudských praktík vtedajšieho režimu, ktorý sa na ňom doslova vyvŕšil. Silvester Krčméry nepatril k tým čo jeho pôsobenie a moc túžili priamo ohrozovať a ničiť. Avšak jeho túžba po lepšom svete a schopnosti, ktorými disponoval aby to skutočne naplnil, sa preň stali snáď ešte nebezpečnejšou hrozbou. Prežil niečo k čomu bola potrebná ozajstne hrdinská odvaha. Osobnosť Silvestra Krčméryho však neostáva len pri statuse ojedinelého hrdinu. Istotne sa stáva aj príkladným vzorom na ceste k ešte ojedinelejšej svätosti. A nepotreboval k tomu ani vysokú funkciu či vplyvný dosah. Silvo, ako ho priatelia nazývajú, rástol k tejto cnosti svojím zostupom nadol smerom k biednym a osamelým. Ako byť ale takým Silvom Krčmérym dnes? Kde nájsť cestu, ktorá by viedla k dokonalej svätosti? Zdá sa, že v týchto časoch náboženskej slobody a v jej bezstarostnom vyjadrení už niet s čím zápasiť. Všímavosť voči slabším a núdznym je však stále aspoň tak dôležitá ako vtedy. Nielen voči tým materiálne chudobnejším by mali byť naše oči pozornejšie. V dobe kde prevláda závisť nad výnimočnými a úspešnými a kde sú všade prítomné nekončiace sa preteky o vyššie zásluhy a väčšie méty, sa priam urgentne žiada niekto, kto bude schopný z tých výšin nachvíľku zlietnuť nižšie a poobzerať sa vôkol seba. Snáď tak nájde tento odvážlivec skutočný význam bytia a svoj veľký príbeh. Bude už len na ňom či v ňom obstojí ako hrdina či azda i svätý.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?