Jorge Mario "Skromnosť" Bergoglio

Autor: Adam Takáč | 20.3.2013 o 18:23 | (upravené 20.3.2013 o 18:44) Karma článku: 9,38 | Prečítané:  925x

Skromnosť, chudoba - to sú prívlastky a charakteristické prídomky, ktoré sa od chvíle, čo pred svet vystúpil Jorge Mario Bergolio ako nový svätý otec, skloňujú s jeho osobou najčastejšie. A pridáva na tom aj výber jeho pápežského mena.

To je síce pekné a sympatické, ale ako môže prejav skromnosti alebo určitá forma chudoby priniesť niečo do útrob súčasnej cirkvi?  Aké prepojenie môže mať so škandálmi, kauzami a starosťami, ktoré trápia dnešnú katolícku vrchnosť a akým spôsobom môže prostredníctvom nich pápež František zvládnuť nástrahy a problémy neistej budúcnosti?

Odpoveď na to sa snažím nájsť od jeho prvého „balkónového mítingu". Neuveriteľne pokojný výraz jeho tváre mi ešte väčšmi dodal na zvedavosti z toho, čo sa mu v tých chvíľach premietalo hlavou. Vyžarovala z neho doslova nádherná jednoduchosť, ktorá sa potvrdzuje aj v jeho ďalších prvotných „ pápežských chvíľach". Dnes je to týždeň odkedy máme nového vodcu pozemskej cirkvi. A stále ho spoznávame. Čo sa ale o ňom dá povedať už teraz? Myslím, že dokopy málo, no zároveň veľa. Aj táto veta by totiž mohla osobnosť a prípadný smer určovania dráhy Argentínčana vystihovať. Niekedy je totiž menej viac...

František z Assisi sa vzdal všetkého a svoj život odovzdal Bohu. Meno podľa tohto svätca si volí dnešný pápež. V dobe kedy nás skôr trápi kríza hospodárska, kríza vzťahov či kríza v pravde Jorge Bergoglio upriamuje pozornosť na tých najchudobnejších. Azda preto, aby tento egoistický svet nevidel len seba. Aby žil viac pre tých druhých, pretože osobné šťastie nie je to najväčšie.

Jeden pekný citát hovorí: Čím vyššie ideme a čím vznešenejšie žijeme, tým menší sa javíme pre tých, ktorí nevedia lietať. Pápež František chce sám ostať v jednoduchosti a budovať niečo od jeho základov. Začína od seba a to je toho najväčším dôkazom. Ešte nevieme, čo to bude a ako to dokáže. A neviem možno ani prečo - ale verím mu...

Buďme aj my aspoň nachvíľu Jorge Mario Bergolio, alebo proste len jednoduchý František. Veď v jednoduchosti je krása...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?